środa, 14 listopada 2012

Książkowo cz. 3Witajcie!

Dziś kolejny książkowy odcinek. Ostatnio skupiłam się na thrillerach medycznych autorstwa Robina Cooka. Do kolekcji brakuje mi już tylko jego najnowszej książki, czyli „Polisy śmierci”. Mam nadzieję, że wkrótce będę miała okazję się z nią bliżej zapoznać ;) Moim zdaniem RC pisze najlepsze thrillery medyczne, ale ostatnio znalazłam autorkę, która mu dorównuje, a przez niektórych uważana jest nawet za lepszą. Mowa tu o Tess Gerritsen, która pierwszą swoją książkę napisała w 1987 roku. Napisała kilka romansów kryminalnych oraz całą serię thrillerów medycznych. Jako, że opinie na temat jej książek są bardzo pochlebne, postanowiłam to sprawdzić. Zaczęłam od serii, której poszczególne tomy połączone są postaciami: śledczej Jane Rizzoli i patolożki Maury Isles. Seria składa się z 10 książek:
 1. 2001 Chirurg (The Surgeon)
 2. 2002 Skalpel (The Apprentice)
 3. 2003 Grzesznik (The Sinner)
 4. 2004 Sobowtór (Body Double)
 5. 2005 Autopsja (Vanish)
 6. 2006 Klub Mefista (The Mefisto Club)
 7. 2008 Mumia (The Keepsake) aka Keeping the Dead
 8. 2010 Dolina umarłych (The Killing Place) aka Ice Cold
 9. 2011 Milcząca dziewczyna (The Silent Girl)
 10. 2012 The Last to Die - premiera na świecie - sierpień 2012, premiera w Polsce - ?
(źródło – Wikipedia)

Przeczytałam pierwsze dwie książki, jestem w połowie trzeciej i muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem. Przytoczę wam króciutkie opisy trzech pierwszych powieści:

„Chirurg”
Niezwykle brutalny zabójca, nazywany przez media „Chirurgiem”, zabija młode samotne kobiety, przeprowadzając na nich zabieg wycięcia macicy bez znieczulenia. Policja ustala, że podobna seria morderstw miała miejsce dwa lata wcześniej, a ich sprawca został zastrzelony przez doktor Catherine Cordell, piękną lekarkę zatrudnioną w bostońskim Centrum medycznym – jedyną ofiarę, której udało się ujść z życiem. Catherine znowu czuje się zagrożona. Jej jedynym sprzymierzeńcem wydaje się detektyw prowadzący śledztwo. Czy obie sprawy i obu zabójców coś łączy? (źródło: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,81,1773,chirurg.html)
„Skalpel”
Seria tajemniczych morderstw paraliżuje Boston. Okoliczności zbrodni wskazują na seryjnego zabójcę kobiet, `Chirurga` który odbywa karę dożywocia. Młoda policjantka, Jane, przypuszcza, że nie chodzi o zwykłe naśladownictwo. Tymczasem Chirurg ucieka z więzienia a Jane staje się obiektem zainteresowania pary sadystycznych zabójców... (źródło: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,634,1808,skalpel.html )„Grzesznik”
W opactwie Graystones ofiarą wyjątkowo brutalnej napaści padają dwie zakonnice - jedna ginie, druga w stanie śpiączki trafia do szpitala. Autopsja wykazuje, że zamordowana zakonnica była w ciąży. W opuszczonym budynku dawnej restauracji policja znajduje straszliwie okaleczone zwłoki kobiety. W indyjskiej wiosce dochodzi do masakry - zostają zamordowani wszyscy mieszkańcy. Co łączy te zbrodnie, popełnione w odległych od siebie miejscach? Próbują to ustalić detektyw Jane Rizzoli i doktor Maura Isles. Kluczem do ponurej zagadki są wydarzenia sprzed lat w indyjskiej osadzie dla trędowatych... (źródło: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,217,1751,grzesznik.html)Książki Tess Gerritsen, które do tej pory przeczytałam zrobiły na mnie naprawdę dobre wrażenie. Robin Cook jest dla mnie mistrzem, ale Tess Gerritsen może śmiało z nim konkurować. Jej twórczość jest żywa, działa na wyobraźnię i trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Pomyślicie sobie zapewne: ileż można czytać książek, gdzie krew się leje i trup ściele się gęsto?! A ja wam mówię: można! Jest to dla mnie tak wciągające, że potrafię się zasiedzieć z książką do późnej nocy! Tym bardziej, że nie ma tu dłużyzn, są ciekawe i niejednokrotne zaskakujące zwroty akcji i z każdą następną stroną napięcie wzrasta. Jestem pewna, że przeczytam wszystkie książki tej autorki ;)

Znacie twórczość Tess Gerritsen? Która książka jest waszą ulubioną?

Pozdrawiam,
Aga

4 komentarze:

 1. Jakiś rok temu zakupiłam przez internet sporą ilość książek używanych. Jedną z nich był "Chirurg", po przeczytaniu opisu zabrałam się do czytania, jakie było moje zdziwienie gdy wchłonęłam ją w zaledwie dwa dni. Ne wiedziałam, iż jest to cała seria, dobrze wiedzieć. Dzięki za informację, z pewnością poczytam dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam wiele ksiażek jej autorstwa i szczerze uwielbiam :)!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zamierzam przeczytać wszystkie, które napisała ;)

   Usuń