poniedziałek, 25 marca 2013

Książkowo cz. 6


Witajcie!

Dzisiaj po raz kolejny chciałabym was zachęcić do czytania książek ;) Nie wyobrażam sobie życia bez nich – jestem niesamowitą książkomaniaczką ;) A że mam ostatnio sporo czasu, pochłaniam je jak mały, głodny wilczek.

Moją ostatnią lekturą był „Trafny wybór” autorstwa J.K. Rowling. Do tej pory to nazwisko prawdopodobnie kojarzyło się większości z Harrym Potterem, którego ja osobiście bardzo lubię i cały cykl przeczytałam już dawno w zabójczym tempie ;) Pamiętam nawet, że czytałam Harry’ego po nocach, pod kołdrą przy zapalonej małej lampce, bo mama strasznie się wkurzała, że po nocach siedzę ;)

http://kochamksiazki.pl/2012/12/17/j-k-rowling-trafny-wybor/

Ale wracając do tematu. Po „Trafny wybór” sięgnęłam z ciekawości. Zastanawiałam się co mnie czeka po przygodach małego czarodzieja. Jaki styl pisarski zaprezentuje J.K. Rowling.

Oto, co o książce jest napisane na okładce:
„W miasteczku Pagford położonym około 200 kilometrów od Londynu umiera Barry Fairbrother. Barry był szanowanym obywatelem, trenował żeńską osadę wioślarską, osierocił czwórkę dzieci i zostawił żonę Mary pogrążoną w rozpaczy. Dla fabuły powieści ważniejszy jest jednak fakt, że Barry zwolnił miejsce w radzie. Część jej członków od lat walczy o odłączenie od Pagford kłopotliwego osiedla, zamieszkanego głównie przez ludzi pochodzących z nizin społecznych. O wolne miejsce w radzie rozgorzeje walka, w której wszystkie chwyty są dozwolone.

Okazuje się, że śmierć radnego zupełnie zmienia życie wielu mieszkańców tego małego miasteczka. I to niekoniecznie na dobre. Zaczyna się walka na całego, podczas której na światło dzienne wychodzą różne wstydliwe tajemnice. Najciekawsze jest to, że walka ta obejmuje żony i mężów, rodziców i dzieci, nauczycieli i uczniów! Wszystkie chwyty dozwolone – nawet te poniżej pasa! Nikt tu nie ma skrupułów!
Powieść jest wielowątkowa – sytuację poznajemy z perspektywy wielu bohaterów, zajmujących różne pozycje społeczne. Są postaci, które swym zachowaniem wywołają u nas uśmiech politowania, ale są też takie, które dadzą nam do myślenia i wywołają współczucie.

Ja ze swojej strony mogę polecić tę książkę, chociaż nie jest pozbawiona wad. Przede wszystkim jest tu dość dużo postaci, co powoduje, że można mieć problem z zapamiętaniem nazwisk i funkcji poszczególnych osób. Początkowo miałam z tym problemy, ale potem już było ok. Zaznaczę tylko, że czytałam książkę kilka dni z rzędu nie robiąc dłuższych przerw. Jeśli ktoś odłoży lekturę na jakiś tydzień może mieć potem kłopot z przypomnieniem sobie postaci. Niemniej jednak myślę, że warto sięgnąć po „Trafny wybór” :)

Znacie tę książkę? Jakie są wasze wrażenia z lektury?

Pozdrawiam,
Aga

14 komentarzy:

 1. ja jeszcze jej nie czytałam, czeka sobie grzecznie w kolejce ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. co do postaci to też miałam z tym problem :) mnie książka nie przypadła do gustu. Jak dla mnie Rowling uważa że książka dla dorosłych powinna mieć dużo przekleństw i tego typu słów bo ta książka miała i to mnie czasem raziło. A Harrego uwielbiałam! mogłam czytać i czytać na okrągło :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt - przekleństwa trochę rażą. A Harry jest świetny :)

   Usuń
 3. Wiesz, że mnie do czytania namawiać nie potrzeba :)
  Cenię takie posty.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja obecnie właśnie tą książkę czytam ;) Fakt postaci jest multum i niepotrzebnie tyle tam wulgaryzmów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze nie czytałam, muszę nadrobić:))

  OdpowiedzUsuń
 6. ja ją kupiłam i męczę, niestety... wałkowanie 10 rozdziałów na temat ten sam, ale z perspektywy innych osób nieco mnie męczy... ale mam zamiar ją przeczytać, może w trakcie bardziej mi się spodoba?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daj znać, czy jednak się przekonałaś:)

   Usuń
 7. Jeszcze nie czytałam, teraz jestem na etapie Greya:)

  OdpowiedzUsuń