czwartek, 16 maja 2013

Książkowo cz. 7Witajcie!

Zapraszam was na kolejny post z serii książkowych. Dziś chciałabym wam przybliżyć książki Lee Childa, autora cyklu powieści sensacyjnych. Jako wielbicielka książkowej sensacji nie mogłam pominąć tej serii ze względu na to, że dawno temu wpadł mi w ręce jeden z tomów i po prostu nie mogłam oderwać się od czytania ;) Teraz dzięki Internetowi i mojemu czytnikowi ebooków mogę nadrobić zaległości.

Cykl książek połączony jest postacią Jacka Reachera – byłego wojskowego, który prowadzi żywot włóczęgi. Nie ma domu, nie ma rodziny, podróżuje po Ameryce autostopem lub autobusem a całym jego majątkiem są pieniądze i składana szczoteczka do zębów. Jack Reacher to mężczyzna bardzo postawny (195 cm, 110 kg wagi) i przystojny (ciemnoblond włosy i niebieskie oczy) mimo swojego wieku (urodził się w 1960 roku). Jest także bardzo silnym mężczyzną, umiejętnie wykorzystującym ten fakt. Jako że często wpada w tarapaty (niekoniecznie z własnej winy) siła mięśni niejednokrotnie ratuje mu życie. Imponować może jego spostrzegawczość i zdolność niezwykle logicznego myślenia oraz przewidywania wydarzeń. Bywa nieustępliwy, hardy i bezwzględny. Bez skrupułów potrafi zatłuc wroga na śmierć gołymi rękami. Jako były wojskowy świetnie zna się na broni i również bez skrupułów używa jej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jest kobieciarzem, ale nie udaje mu się stworzyć długotrwałych związków – nie ma żony ani dzieci. Podsumowując: Jack Reacher to bardzo barwna postać, którą da się lubić ;)

Same książki naprawdę trzymają w napięciu i niejednokrotnie zaskakują zwrotami akcji. Jest tylko jedna rzecz, która irytowała mnie podczas czytania. Mianowicie opisy broni (szczegółowe parametry i sposób działania), które czasami były zdecydowanie za długie i kompletnie mnie nie interesowały. 

Pełna lista książek o Jacku Reacherze wygląda następująco:
 1. 1997 Poziom śmierci
 2. 1998 Umrzeć próbując lub Uprowadzony
 3. 1999 Wróg bez twarzy
 4. 2000 Podejrzany
 5. 2001 Echo w płomieniach
 6. 2002 Bez pudła lub W tajnej służbie
 7. 2003 Siła perswazji
 8. 2004 Nieprzyjaciel
 9. 2005 Jednym strzałem
 10. 2006 Bez litości  
 11. 2007 Elita zabójców
 12. 2008 Nic do stracenia
 13. 2009 Jutro możesz zniknąć
 14. 2010 61 godzin
 15. 2010 Czasami warto umrzeć
 16. 2011 Ostatnia sprawa
 17. 2012 Poszukiwany
 18. 2013 Bez powrotu
Do tej pory przeczytałam 14 z 18 tomów, przy czym dzisiaj w moje ręce wpadły kolejne dwa (15 i 16), natomiast ostatnie dwa najprawdopodobniej wejdą do Polski w tym roku.

Wielbicielkom sensacji serdecznie polecam tę lekturę!

Dodam jeszcze, że niedawno miałam okazję obejrzeć ekranizację jednego z tomów („Jednym strzałem”) i mam mieszane uczucia. Spodziewałam się, że w filmie nie wszystko będzie dokładnie takie samo jak w książce. Wiadomo – adaptacje rządzą się swoimi prawami. Zirytował mnie tylko fakt, że główny bohater zostanie zagrany przez Toma Cruisa, który, jak wiadomo ma 1,5 m w kapeluszu i nie jest jakiś szczególnie umięśniony i postawny. Według mnie był to wybór kompletnie nietrafiony. Sam film to typowy amerykański film akcji. Generalnie nic szczególnego. Ale to oczywiście kwestia gustu.

Obecnie na tapecie mam kolejną książkową serię. Autorką jest Kathy Reichs a cykl znany jest pod nazwą Kości. Jako wielbicielka serialu o tym samym tytule postanowiłam poznać pierwowzór głównej postaci – dr. Temperance Brennan. Więcej na ten temat dowiecie się z kolejnego książkowego posta.

Pozdrawiam i oczywiście zachęcam do czytania książek,

Aga

3 komentarze:

 1. oj, zazdroszczę Ci takiej umiejętności czytania książek, bo aż nie wiem jak to nazwać. U mnie brak tej umiejętności. Przynajmniej jeszcze jej nie odkryłam xD

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o tych książkach.

  OdpowiedzUsuń